сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Експлозии во Каиро – повредени четворица

Најмалку четири лица се повредени во експлозии на четири бомби, кои биле активирани една по друга на три метро станици утрово во Каиро, соопшти египетската полиција.

Egipet

Последни вести

Најмалку четири лица се повредени во експлозии на четири бомби, кои биле активирани една по друга на три метро станици утрово во Каиро, соопшти египетската полиција.

Една бомба експлодирала на станицата Гамра во центарот на Каиро, а другите во предградијата.

Нападот се случи речиси еден месец откако поранешниот шеф на армијата Абдел Фатах ал Сиси, кој раководеше со соборувањето на Мохамед Морси, е избран за претседател на Египет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести