недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 8

Експлозија на бомба во ромска детска градинка во Загреб

Засега непознат сторител минатата ноќ фрлил рачна бомба во дворот во една куќа во Загреб, во која се наоѓаат седиштето на Здружението на Ромите во Хрватска и ромска детска градинка и забавиште.

bomba-zagreb

Поврзани вести

Засега непознат сторител минатата ноќ фрлил рачна бомба во дворот во една куќа во Загреб, во која се наоѓаат седиштето на Здружението на Ромите во Хрватска и ромска детска градинка и забавиште.

Како што јавија хрватските медиуми, при експлозијата се оштетени фасадата, вратите и прозорците на куќата, како и четири автомобили кои биле паркирани во дворот.

При експлозијата нема жртви, а хрватската полиција врши увид на местото на настанот.

Според полицијата, инцидентот се случил околу 01:30 часот по полноќ.

Најчитани вести