четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Експлозија на цистерна, загинати 73 лица

При експлозија на цистерна со гориво во Мозамбик загинаа најмалку 73 лица, а околу 100 се повредени. 

цистерна

Последни вести

Цистерната превезувала гориво од пристанишниот град Беира кон Малави и се превртела при судир.

Во соопштението на Владата на Мозамбик, се наведува дека луѓето се обидувале да наточат горивото од превртената цистерна, а при тоа топлината ја предизвикала експлозијата.

Најчитани вести