понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Експлозија на езеро во Турција, петмина повредени

ezero_turcija

Последни вести

Петмина турски работници се ранети денеска при експлозија за време на изградба на вештачко езеро во југоисточна Турција, јави турската агенција Доган, пренесе МИА.

Експлозијата се случила утринава во реон на градот Силван, во округот Дијарбекир. Во моментот на експлозијата, на работното место биле 30 работници.

Повредените работици се префрлени во болница.

Почната е истрага за причините кои довеле до инцидентот.

Во Турција често се случуваат инциденти на работното место. Оваа земја се наоѓа на трето место во светот според смртноста на работните места, покажуваат податоците на Меѓународната организација на трудот

 

Најчитани вести