четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Експлозија на гасовод во Украина

Силна експолозија се случи денеска на гасоводот во Украина, преку кој рускиот гас се доставува на европските клиенити, а украинското Министерство за енергетика наведува дека постои можност да се работи за „терористички напад“

Texas Explosion

Последни вести

Силна експолозија се случи денеска на гасоводот во Украина, преку кој рускиот гас се доставува на европските клиенити, а украинското Министерство за енергетика наведува дека постои можност да се работи за „терористички напад“, пренесоа медиумите.

Разгледуваме повеќе можности, вклучувајќи ја и главната, тероризмот – соопшти вршителот на должност, министер за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков.

Гасоводот Уренгој-Помари-Ужгород е оштетен во Полтавската област, но никој не е повреден во инцидентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести