четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Експлозија пред иранската амбасада во Триполи

ambasada

Последни вести

Две бомби денеска експлодираа пред влезот на резеиденцијата на иранскиот амбасадор во Триполи. Во експлозиите нема повредени.

Резиденцијата на иранскиот амбасадор се наоѓа во центарот на главниот град на Либија.

Амбасадите на Алжир, на Египет и на Обединети Арапски Емирати претходно беа мета на бомбашки напади, исто така без жртви. Поголем број од западните држави и Обединети нации минатата година го повлекоа дипломатскиот персонал од Либија поради борбите на реивалските фракции за контрола над Триполи.

bomb

Најчитани вести