петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Експлозија пред канцеларија на грчки министер

grcija-atina

Поврзани вести

Импровизираната експлозивна направа експлодираше пред канцеларијата на грчкиот министер за внатрешни работи Јанис Михелакис доцна синоќа, пишува весникот „Катимерини“.

Според информациите од полицијата, бомбата била поставена пред канцеларијатат на министерот на улицата „Америкис“ во центарот на Атина. При експлозијата нема повредени, но е причинета материјална штета. За нападот Михелакис посочи дека оние кои се обидуваат да ја дестабилизираат земјата и да шири страв во општеството се осудени на пропаст.

„Оваа држава има институции и демократијата, не може да биде тероризирана“, истакнал министерот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести