петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Експлозија во џамија во Австралија

avtomobil

Последни вести

Експлозивна направа е фрлена во австралискиот град Перт за време на вечерната молитва во џамија, во која се наоѓале неколку стотици верници.

Додека присуствувале на молитвата верниците слушнале силна експлозија и брзо ја напуштиле џамијата, пред која забележале автомобил во пламен, јавуваат австралиските медиуми.

На ѕидовите на џамијата биле напишани графити, кои пропагираат говор на омраза.

Во нападот нема повредени.

Најчитани вести