понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 34

Експлозија во британска електрана, има и жртви (ВИДЕО)

Како што наведува британски „Индипендент“, електраната требало да биде урната кон крајот на годината. Таа не е во функција од 2013 година, но има сомневања дека оваа експлозија не е намерно предизвикана.

Поврзани вести

Експлозија одекна во британската електрана Дидкот, на 113 километри западно од Лондон, во англиската област Оксфордшир. Полицијата објави дека се работи за сериозен инцидент во кој има и жртви. Засега се соопштува најмалку за еден загинат.

На местото се испратени спасувачки тимови, шест возила на брза помош и два хеликоптери.

Снимки емитувани на телевизиите покажуваат дека дел од една голема постројка во самата централа е разурната.

london

Засега не се соопштуваат повеќе детали за инцидентот.

Како што наведува британски „Индипендент“, електраната требало да биде урната кон крајот на годината. Таа не е во функција од 2013 година, но има сомневања дека оваа експлозија не е намерно предизвикана.

london2

Најчитани вести