Македонија

Експлозија во фабрика во Богданци, нема информации за повредени

Експлозија во фабрика во Богданци, нема информации за повредени

Експлозија во фабриката за полнење на плински боци “Рапид-Гас” – Богданци, утрово ги потресе жителите на Богданци, објави Прес24. Според информациите на Пресс24, експлозијата се случила околу 9 часот, по што настанал голем пожар, додека темен чад почнал да се издигнува во висина и до два километри на небото над Богданци.

Екипи на противпожарната заштита се на терен и се обидуваат да го локализираат. Засега нема информации за повредени.

Ова е втор голем пожар во Богданци, откако пред нешто повеќе од еден месец изгоре православната црква Св. Атанасиј Велики.

Повеќе податоци најавуваме за подоцна.