петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Експлозија во рудникот во Добрево, двајца повредени

RUDNIK_ZLETOVO

Последни вести

Двајца рудари се тешко повредени во експлозија што се случи утрово 7.30 часот во рудникот „Индоминерали и метали“ во пробиштипското село Добрево. Во експлозицијата се повредени се 42-годишниот Д.З. и 49-годишниот З.Т., и двајцата од Пробиштип.

Според првичните информации причина за експлозијата е мина со која се минираат и прошируваат рударските окна.

Најчитани вести