четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Експлозија во термоелектраната „Колубара“

Според првичните информации, во инцидентот нема повредени, но противпожарните екипи сеуште се борат да го стават под контрола пожарот.

kolu

Поврзани вести

Експлозија и пожар избувнаа во термоелектраната „Колубара“ во Србија, предизвикани од испаднат осигурач во една од главните трафостаници, пренесува српската телевизија Б 92.

Според првичните информации, во инцидентот нема повредени, но противпожарните екипи сеуште се борат да го стават под контрола пожарот.

Заради вонредните временски неприлики, термоелектраната „Колубара“ втор ден е надвор од погон, бидејќи е поплавена и опкружена со вода.

Српскиот минситер за енегретика Александар Антиќ демантирал дека дошло до детонација, но потврдил дека има проблеми со термоелектраната во Велики Црљани.

Граѓаните на местото Лазаревац, во близина на електраната, кои повеќе од 24 часа немаат струја и вода за пиење, буквално се отсечени од Белград.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести