понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Експлозија во воена фабрика во Бугарија, десетмина повредени

BUGARIJA

Поврзани вести

Десет лица се повредени утрово при експлозија во воена фабрика во бугарскиот град Костенец, јави БТА.

Како што соопшти бугарското Министерство за одбрана експлозијата се случила при пренесување на муниција во фабриката во Костенец, град кој се наоѓа на околу 60 километри југоисточно од Софија.

Причините за експлозијата засега не се познати.

Бугарското Министерство за здравство информира дека седуммина од жртвите минале со полесни повреди, а другите тројца имаат исекотини и посериозни повреди и се пренесени на лекување во Военомедицинската академија во Софија.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести