петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

„Експрес“: Јахјага прво ќе му даде мандат на Тачи

tachi1

Поврзани вести

Уставниот суд на Косово по барање на претседателката Атифете Јахјага денеска донесе одлука за тоа кому треба да му го даде мандатот за формирање нова влада, објави приштинскиот весник „Експрес“.

Со тоа највисоката судска инстанца ја отстрани дилемата дали тоа треба да биде партијата која освоила најмногу гласови на изборите или на постизборна коалиција која има мнозинство пратеници.

Според одлуката, претседателката Јахјага најпрво мандатот треба да му го даде на лидерот на Демократската партија на Косово и премиер во заминување, Хашим Тачи, чија партија на вонредните парламентарни одржани на осми јуни освои 37 пратенички места, од вкупно 120 колку што брои пратеници парламентот.

– Доколку во рок од 15 дена не биде формирана влада, претседателката почнува консултации со политичка партија која има најмногу гласови по Демократската партија на Косово. Според ова, тоа би бил Рамуш Харадинја, лидер на Алијасата за иднината на Косово како кандидат за премиер на постизборната коалиција на неговата партија со Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа и со Иницијативата за Косово на Фатмир Лимај.

Оваа коалиција ја има поддршката и од Движењето Самоопределување на Албин Курти. Партијата на Мустафа на изборите освои 30 пратенички места, на Лимај шест, на Харадинај 11, додека на Курти 16 пратенички места. По изборите тие се диговорија да формираат влада на чело со Харадинај, а Мустафа да биде претседател на Парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести