недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Екстерното тестирање за поквалитетно високо образование

ademi

Поврзани вести

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми, денеска присуствуваше на конференцијата „Екстерното тестирање на студентите: предизвиците и можностите”,  организирана од невладината организација “Европски центар – CH7“.

На конференцијата се дебатираше за  можните начини како да се спроведе евалуација на стекнатото знаење на студентите. Адеми истакна дека екстерното тестирање на факултетите е само идеја која допрва треба да се разработи.

-Ваквите настани се она за што се залагаме – јавни дебати на кои сите засегнати страни ќе дадат предлози кои ќе помогнат да се најде најдобриот метод за спроведување на екстерната евалуација на знаењето на студентите, кое, како реформа во многу ќе го подобри квалитетот на високото образование во земјата, рече Адеми.

Тој додаде дека целта на екстерната евалуација е студентите да стекнуваат квалитетно и применливо знаење, а не диплома која нема да можат да ја искористат при вработување.

-Работодавачите ги ценат реалните компетенции и вештини на кандидатите за вработување и предност им даваат на луѓето кои по завршување на факултетот можат веднаш да им се посветат на работните задачи, а не на оние кои и покрај завршеното високо образование треба дополнително да ги обучуваат за да можат да почнат со работни активности. Со оваа реформа ќе го постигнеме токму тоа, создавање на квалитетни и подготвени кадри, конкурентни на пазарот на труд, рече Адеми.

Со екстерна евалуација која ќе се спроведе и на државните и на приватните универзитети, ќе се добие унифицирано образование за сите студенти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести