среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Екстра Меин“ со докази до Обвинителство обвинува за фалсификат

Компанијата со поддршка до министерот за здравство, Никола Тодоров, да не дозволи манипулација со случајот на листерија.

EkstraMein500

Последни вести

Компанијата „Екстра Меин“ денес соопшти дека го поддржуваат министерот за здравство Никола Тодоров да не дозволува да го манипулираат, како што велат, тие што се директно вклучени во фабрикувањето на темата листерија во „Екстра Меин“.

„Денеска, објавуваме неколку документи од кои што станува јасно дека Ристовска Шурбевска е една од најодговорните во фалсификувањето на постапката и на  документацијата. Имено, согласно Решението на Министерството за здравство – Државен санитарен и здравствен инспекторат, Подрачно одделение- Гевгелија, се наведува дека на 23 јули 2014 година е извршен Инспекциски надзор во гевгелиската Компанија АЛДИ ЕМ Плус! Ова, наводно, е маркетот од каде што е земен спорниот примерок за анализи на сечкан вакумиран свински врат од производителот „Екстра Меин“. Понатаму, дека инспекцискиот надвор врз овој маркет е извршен на 23 јули 2014 година, се потврдува и во Известувањето до Министерот за здравство Никола Тодоров, испратено од ЈЗУ Центар за јавно здравје од Велес а потпишано од в.д директорот Флорентина Ристовска-Шурбевска!“, велат од Екстра Меин.

Од компанијата додаваат дека во наведениот малопродажен објект нема за продажба сечкан вакумиран свински врат од „Екстра Меин“. Прв датум кога од страна на дистрибутерот во посочениот објект е доставен за продажба вакумиран свински врат е 24 јули 2014 година.

„Врв на фингирањето на случајот граден врз Екстра Меин е Резултатот од тестирањето на спорната мостра во Центарот во Велес, каде што потписничката на документот Шурбевска наведува дека датумот на земањето и на приемот на мострата е на 25 јули, 2014 година! Покрај овој факлсификат, Шурбевска треба да му објасни на министерот Тодоров, на македонската јавност, но и на Јавното обвинителство, меѓу останатото, каде била мострата во овие два критични дена. Настрана што се уште стои отворено прашањето од каде, како и кога е земена спорната мостра! Сите документи од наша страна се доставуваат и до Јавното Обвинителство!“,  додаваат од „Екстра Меин“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести