среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Екстрадиран синот на Гадафи

Тој бил познат по развратниот живот и по големата љубов кон фудбалот

sadi gadafi

Поврзани вести

Синот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, Сади, е екстрадиран на властите во Триполи.

„Сади Гадафи е во притвор и кон него ќе се однесуваме во рамки на меѓународните закони“, соопштила либиската влада и навела дека во текот на денот ќе бидат соопштени повеќе детали.

Неименуван либиски претставник рекол дека Сади Гадафи рано утрово бил префрлен во Триполи и се наоѓа во затвор во либиската престолнина.

Сади Гадафи во текот на бунтот во 2011-та година, кога бунтовниците го фатиле и го убиле неговиот татко, па преку Сахара побегнал во Нигер, каде што е уапсен и држен во домашен притвор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести