петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Екстремисти од ИД нападнале со хемиско оружје

Екстремисти од ИД употребиле гранати со хлор. Цел на нападот бил регион во северниот дел на градот Ад Далуија, на 80 километри северно од Багдад, во провинцијата Салах ад Дин.

id

Последни вести

Десетици Ирачани се повредени во напад со хемиско оружје, извршен од екстремисти на исламистичката група „Исламска држава“, објави МИА.

Телевизијата „Ал Сумарија“ објави дека екстремисти од ИД употребиле гранати со хлор. Цел на нападот бил регион во северниот дел на градот Ад Далуија, на 80 километри северно од Багдад, во провинцијата Салах ад Дин.

Неколку десетици лица добиле напади на задушување. Моментално нема информации за жртви во нападот.

Градот е важен центар што го поврзува Багадад. Ирачките власти соопштија дека силите за безбедност почнале операција за ослободување и чистење на регионот од џихадисти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести