вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Екстремисти во Ирак убиле 40 деца

iraqi-security-personnel-inspect-the-site-of-a-car-bomb-attack-which-killed-shia-pilgrims670-630x329

Поврзани вести

Четириестина деца од малцинските ирачки верски групи се убиени во нападот на исламските екстремсти во областа Синџар, на северот на Ирак, соопштива УНИЦЕФ.

„Децата починале како директна последни од насилство, раселување и дехидрација последните два дена“, се додава во соопштението.

Борците на ултрарадикалната воена група ИСИЛ викендов ги зазедоа градовите Синџар и Зумар, кои дотгаш беа во рацете на Курдите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести