петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Екстремистите го зазедоа ирачкиот град Џалавла

F1FD938F-EA46-4294-8671-3578A369B9D0_mw1024_s_n

Последни вести

Џихадистите од редовите на Исламската држава ја презедоа денеска контролата над ирачкиот град Џалавла кој се наоѓа на 115 километри североисточно од Багдад, по жестоките судири кои траат веќе една недела со куирдските борци во кои погинаа повеќе од 10 Курди, соопшти ирачката полиција.

Арапската лига го осуди денеска нападот на џихадистите на Исламската држава врз малцинските етнички групи, како језидите, официјализирајќи дека станува збор за злосторство против човештвото.

Голем број на Језиди се заробени на планините на северот на Трак по нападот на екстремистите. САД им пратија помош на језидите со транспортни авиони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести