понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Екстремистите ја предупредија Америка да не праќа војници во Ирак

Muskarac pre pogubljenja

Последни вести

Екстремистичката организација Исламска држава објави видео во кое ја предупредува Америка за тоа што ја чека доколку испрати војници во Ирак, односно ако претседателот Барак Обама во оваа земја испрати свои трупи.

На видеото, во траење од 52 секунди под насловот „Огнови на војната“ се прикажуваат екстремисти кои во воздух држат тенкови и пукаат врз американските војници.

Се прикажува и изјавата на Обама дека американските војници нема да се вратат дома, а целиот прилог завршува со текстот „Борбата самошто започна“.

Снимката е објавена денеска и како што се верува таа е одговор на екстремистите на изјавата на началникот на Здружениот штаб на америкаксата војска, Мартин Демпси дека Пентагон може да прати воени советници кај ирачката војска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести