петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 66

Екстремно ниски темпратури во Русија

Два лета од рускиот град Нојабрск во Јамало-ненецкиот автономен округ во Сибир, се откажани поради екстремно ниските температури кои достигнаа до минус 47 степени Целзиусови, јави ТАСС.

русија

Поврзани вести

Експерти од руското Министерство за вонредни состојби велат дека студот е причина и за дваесетина хаварии и пожари кои настанале во уралската Свердловска област. Во главниот град на Јужен Урал, Челебинск, вечерва се очекува живата на термометарот да се спушти на минус 31 Целзиусов степен.

Алармантна е состојбата и во кавкаскиот регион.

Локалните метеоролози прогнозираат дека ваквата состојба ќе продолжи до 23 декември.

Најчитани вести