Спорт

Ел Хамдауи се договори со Фиорентина

Ел Хамдауи се договори со Фиорентина

Италијанскиот фудбалски клуб Фиорентина успеал да го обезбеди потписот на Мунир Ел Хамдауи.

Фудбалерот на „Виолетовите“ Џузепе Роси ќе треба да одмора, затоа челниците на клубот го доведоа Ел Хамдауи.

Со оглед на тоа дека и досега соработувале, Италијанците се договорија со мароканскиот фудбалски репрезентативец.

Ел Хамдауи бил член на составот од Фиренца, а настапувал и во редовите на Тотенхем, Ексцелзиор, Вилием 2-ри, Аз Лакмар, Ајакс и за Дерби Каунти.

За својата национална селекција на 16 натпревари успеал да постигне три погодоци.