сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Елефтеротипија“: 6,3 милиони Грци се на прагот на сиромаштија

Грција е единствената земја од ЕУ без гарантирана минимална плата и според показателот за опасност од сиромаштија, државата е префрлена во групата на членки на ЕУ со најголема сиромаштија.

elefterotipija

Последни вести

Според извештајот на Бирото за буџет на грчкиот Парламент 6,3  милиони Грци се наоѓаат на прагот на сиромаштија, пишува МИА.

Kaко што објави весникот „Елефтеротипија“, во извештајот се посочува дека 2,5 милиони Грци живеат со пари што се помалку од границата на сиромаштија, а 3,8 милиони се пред опасноста да западнат во сиромаштија заради недостиг од материјални средства и невработеност.

Грција е единствената земја од ЕУ без гарантирана минимална плата и според показателот за опасност од сиромаштија, државата е префрлена во групата на членки на ЕУ со најголема сиромаштија.

Во моментов во 13 грчки општини почнува пилот програма за гарантирна минимална плата, што опфаќа илјадници семејства кои живеат на прагот на сиромаштија и од овој месец ќе добиваат минимален гарантиран доход во форма на месечна помош од 400 евра.

Од следната година програмата ќе се применува во цела Грција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести