недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ЕЛЕМ снима документарец за ветерниците

Снимањето почнало уште кога ветерните столбови и турбини влегле од Грција во Македонија, а филмот ќе биде изработен на Македонски, Албански и на Англиски јазик.

veternici

Поврзани вести

Изградбата на Ветерниот парк кај Богданци, маркетинг агенцијата „Република“ ќе ја овековечи во документарен филм, за што се издвоени 65.000 евра од буџетот на ЕЛЕМ, пишува порталот „Фактор“.

Снимањето почнало уште кога ветерните столбови и турбини влегле од Грција во Македонија, а филмот ќе биде изработен на Македонски, Албански и на Англиски јазик.

Продукцијата е во тек, а постпродукцијата и монтажата на документарецот ќе се одвива по целосното завршување на активностите во ветерниот парк.

Бидејќи се работи за објект од стратешко енергетско значење и проект од јавен интерес, документарецот ќе биде  прикажан на сите електронски медиуми кои ќе пројават интерес за негово емитување.

Ветерниот парк кај  Богданци се очекува годишно да произведува од 100 гигават/часови електрична енергија.
За проектот чијашто проценета вредност е 55,5 милиони евра, заемот КФВ Банка е во износ од речиси 48 милиони евра, додека 7,6 милиони евра треба да ги обезбеди ЕЛЕМ од сопствени средства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести