среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Емил Павлов освои злaто на ЕП во Финска

pavlov

Поврзани вести

Македонскиот каратист, Емил Павлов, го освои златниот медал на Европското првенство во Тампере ( Финска) во категорија до 60 килограми. Тој во финалната борба го совлада данскиот каратист Каспер Лидегард со 6:2 и оствари фантастичен успех за себе и за македонското карате. Членот на КК Штип го надмина успехот на Иво Цветковски, кој на шампионатот во 2007 година освои сребрен медал.

Емил Павлов на патот до финалниот меч ги совлада Един Муслиќ (БиХ) во првото коло, Јаник Фаес (Швајцарија) во второто коло, потоа во четвртфиналето беше подобар од Софијан Агудил (Франција), а во полуфиналната борба убедливо, со 5:0, славеше и против Холанѓанецот Џефри Беренс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести