среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Енди Мареј му даде клоца на Иван Лендл

Andy-Murray-2036711

Поврзани вести

Најдобриот британски тенисер Енди Мареј се раздели со својот тренер Иван Лендл. Се уште не е позната причината за нивната разделба, но под негово водство шестиот тенисер во светот го направи најголемиот успех во кариерата.

“Вечно ќе му бидам благодарен на Иван за напорната работа со мене во претходните две години, кои беа најуспешни во мојата кариера” , изјави Мареј.
Мареј со помош на Лендл освои две грен слем титули, како и олимпиското злато на Игрите во Лондон во 2012 година. Со Лендл во ложата, Мареј се закити и со титулите на УС Опен и Вимблдон и стана првиот британец по 77 години кој го подигнал пехарот на овој турнир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести