понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ЕП бара меѓународна истрага за убиството на Нeмцов

nemcov_2

Последни вести

Во резолуцијата изгласана денеска во Европскиот парламент се наведува дека убиството на рускиот опозиционер, Борис Немцов бара независна меѓународна истрага.

– Тоа е најзначајно политичко убиство во современата руска историја, се наведува во резолуцијата, при тоа се изразува загриженост дека „пропагандата на Кремљ ја претвора Русија во држава на репресии, на јазик на омраза и на страв“.

Европратениците со резолуцијата му оддаваат почит на Немцов, кој го посвети животот на една подемократска, попросперитетна и отворена Русија и на изградба на силни партнерски односи меѓу Русија и нејзините соседи.

Најчитани вести