петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ЕП ја усвои резолуцијата за Косово

Мнозинството пратеници во ЕП го поддржаа извештајот за Косово

Kosovo-EU650

Поврзани вести

Европскиот парламент ја усвои денеска резолуцијата за Косово во која се поздравува одлуката на Европскиот совет за отпочнување преговори за Договорот за стабилизација и асоцијација.

Резолуцијата е усвоена со 485 гласови „за“, 94 „против“, додека 40 пратеници биле воздржани.

Известувачот за Косово, Улрике Луначек вели дека што мнозинство пратеници го поддржаа нејзиниот извештај праќа силен сигнал дека иднината на Косово лежи во интеграција во Европската Унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести