вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ЕП предупредува дека францускиот Национален фронт злоупотребува пари

evropski parlament

Последни вести

Европскиот парламент ја предупреди антикорупциската агенција на Европската унија ОЛАФ на можност француската екстремно десничарска партија Национален фронт да злоупотребила пари наменети за помошници на пратениците.

Парламентот во соопштение вели дека претседателот на ЕП Мартин Шулц го известил ОЛАФ за тоа откако откриле дека 20 луѓе добиле пари од буџетот како да се помошници на пратениците, но тие во документи на НФ се споменуваат како официјални претставници на партијата.

– Помошниците кои ги плаќа ЕП мора да извршуваат работа која е директно поврзана со пратеничкиот мандат, се вели во соопштението.

ОЛАФ засега не се изјасни по тој повод ниту Националниот фронт чиј лидер Марин ле Пен е пратеничка во ЕП заедно со уште 22 членови на партијата вклучително и нејзиниот татко Жан-Мари ле Пен кој е основач на таа антиевропска и антиимиграциска партија.

Најчитани вести