сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ЕП загрижен за слободата на медиумите во Турција

EuropeanParliament

Последни вести

Европскиот парламент денеска изгласа резолуција со која се осудуваат полициските акции и апсењето на новинарите во Турција во декември минатата година, пренесе МИА.

Европратениците апелираат слободата на медиумите да биде приоритет на турската Влада бидејќи „слободни и плуралистички медиуми се основен елемент на секоја демократија“ и оти е неопходно постигнување на напредок  со реформите за добивање на предпристапните фондови.

ЕП побара „целосна и транспарентна информација за обвиненијата против осомничените“ и нивна целосна правна заштита.

Во резолуцијата се изразува загриженоста за „отстапувањето од демократските реформи и посебно за намалувањето на толеранцијата на Владата кон општествениот протест и критички настроените медиуми“.

Најчитани вести