недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ердоган апелира да се спречи доаѓање на џихадистите во Турција

Турскиот премиер вчера ги повика европските земји да ги спречат борците џихадисти да патуваат во Турција за да се приклучат на радикалните групи во Сирија.

erdogan111201357153831

Последни вести

Турскиот премиер вчера ги повика европските земји да ги спречат борците џихадисти да патуваат во Турција за да се приклучат на радикалните групи во Сирија.

Во обраќање кон амбасадорите на земјите членки на Европа, Реџеп Тајип Ердоган побарал од тие држави да соработуваат со Анкара во размена на разузанавачки податоци за луѓе кои можеби веќе дошле во Турција, пренесoа медиумите.

Ердоган рекол дека Турција веќе забранила влез на нејзина територија за околу 5300 личности за кои се сомнева дека се џихадисти. Најмалку 824 други лица се депортирани од Турција. Тој посочил дека тие борци претставуваат закана за Турција „по своето доаѓање“ и дека ќе претставуваат закана за безбедноста на европските земји „после своето враќање“.

Повеќе илјади европејци се борат во Сирија, која има заедничка граница со Турција.

Ердоган, ито така упатил апел до замјите на ЕУ да ја поддржат неговата земја во помош на сириските бегалци во Турција кои, според проценките се околу еден милион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести