четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ердоган бара извинување од Бајден

Бајден во четвртокот во говор пред студентите на универзитетот Харвард, изјави дека Ердоган му кажал „Вие сте во право. Ние пуштивме премногу луѓе. Сега тие се обидуваат да ги затворат своите граници“.

erdogan

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара извинување од американскиот потпретседател Џо Бајден за тврдењето дека тој лично му признал дека Турција им дозволила на странски борци да влезат во Сирија, пренесоа американските медиуми, објави МИА.

Бајден во четвртокот во говор пред студентите на универзитетот Харвард, изјави дека Ердоган му кажал „Вие сте во право. Ние пуштивме премногу луѓе. Сега тие се обидуваат да ги затворат своите граници“.

Ердоган категорично демантираше дека некогаш го кажал тоа и изјави дека за него Бајден „ќе биде историја доколку навистина користел такви изрази“.

– Никогаш не сум му кажал дека сме направиле грешка, никогаш. Ако тој го кажал тоа во Харвард, тогаш треба да ми се извини – вели Ердоган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести