понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Ердоган: Да се одземе државјанството на приврзаниците на тероризмот

Ердоган вети дека ќе ги запре судирите на југоистокот на земјата.

103536507

Последни вести

Турција ќе разгледа одземање на државјанството на приврзаниците на тероризмот, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и порача дека владата нема за што да разговара со терористите.

– Мора да ги преземеме сите мерки, вклучувајќи одземање на државјанството на приврзаниците на терористичките организации, рече Ердоган, алудирајќи на забранетата ПКК, која ја презеде одговорноста за низа напади во Турција во изминатите недели.

Најчитани вести