вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ердоган: Демонстрантите сакаа да предизвикаат хаос во земјата пред изборите

erdogan3

Поврзани вести

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ги обвини демонстрантите дека се обидуваат да предизвикаат хаос во земјата, за да влијаат на локалните избори, пренесе „Ројтерс“.

Вчера за време на протестите во Истанбул е застрелано едно лице, а во источниот дел на земјата полицаец починал како резултат на инфаркт. Ердоган соопшти дека демонстрантите ги опожариле и уништиле канцелариите на неговата владејачка Партија на правдата и развојот во Истанбул.

„Се претпоставува дека тие се демократи, поддржувате слободата. Тоа се шарлатани, тие немаат ништо заедничко со демократијата , тие не веруваат во изборната урната“, рекол Ердоган на отворањето на церемонијата за подземната железница во Анкара.

„Тие велат – ајде да направиме хаос и можеби ќе имаме резултат. Моите браќа во Анкара и Турција ќе го добијат неопходниот одговор на 30 март , кога ќе се одржат локалните избори во Турција“, додал премиерот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести