сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Ердоган до Европа: Ако не ги укинете визите ќе ви пуштиме милион бегалци

erdogan

Последни вести

Турција ќе престане да ги исполнува обврските што ги презеде со мигрантскиот договор со Европа доколку ЕУ не ги укине визите за Турција до есен, изјави турскиот шеф на дипломатијата Мевлут Чавасоглу.

– Нашиот ангажман за договорот зависи од тоа дали ЕУ ќе го исполни својот дел од тој договор и дали ќе ги укине визите за турските граѓани – изјави Чавасоглу.

Тој додаде дека Турција очекува јасно одреден датум, нагласувајќи дека неговите зборови не се закана.

– Договорот функционира само затоа што Турција презеде сериозни мерки да го запре протокот на мигрантите, особено на подрачјето на борбата против шверцот на луѓе – рече Чавасоглу.

Најчитани вести