недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ердоган: Европските избори покажуваат на пораст на расизмот

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека резултатите од изборот за Европскиот парламент, на кои победија евроскептиците и екстремно-десничарските партии, укажуваат на закана од ширење на расизмот во Европа.

images (2)

Поврзани вести

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека резултатите од изборот за Европскиот парламент, на кои победија евроскептиците и екстремно-десничарските партии, укажуваат на закана од ширење на расизмот во Европа.

Ердоган рече дека изборите, покажуваат дека долгогодишната турска загриженост за расизмот и дека зголемувањето на бројот на расистичките напади во Европа стануваа легитимни.

Во своето обраќање пред членовите на парламентот, Ердоган додаде дека членството на Турија во Европската Унија, земја која е главно со муслиманско население, би послужила како лек за расизмот и антисемитизмот во Европа.

„На Европа повеќе и е потребна Турција, отколку што на Турција и треба Европа“, рече Ердоган.

Преговорите за пристапување на Турција кон Унијата започнаа во 2005 година, но се одвиваат споро поради проблемот кој Турција го има со Кипар, која е членка на Унијата, како и поради големиот број на жители кои ги има оваа држава, а кои се повеќето муслимани.

Турција кандидатскиот статус за членство го има од 1999 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести