петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

Ердоган: Германската резолуција сериозно ќе ги загрози односите

erdogan

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека германиската резолуција за геноцидот над Ерменците сериозно ќе се одрази на односите меѓу Берлин и Анкара.

И други високи турски претставници ја осудија Резолуцијата која германските пратеници едногласно ја усвоија, а со која турскиот масакр над Ерменците од 1915 година се признава како геноцид.

Турските претставници резолуцијата ја нарекоа сериозна грешка со оценка дека тоа ги става на проба односите меѓу двете земји, пренесува МИА.

Турција смета дека убивањето на Ерменците во текот на Втората светска војна не било геноцид.

Најчитани вести