петок, 25 ноември 2016  |  Вести денес: 0

Ердоган ги повика муслиманите да се обединат против муслиманите

Тој нагласи дека доколку „муслиманите не направат нешто за да ги спречат овие терористички организации, тогаш сите нивни дејства, кои ја загрозуваат нашата религија, ќе продолжат“.

Ердоган: Црното Mоре станува руско езеро

Ердоган: Црното Mоре станува руско езеро

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманите ширум светот да се обединат во борбата против тероризмот.

– Како муслимани ние имаме важна мисија да застанаме против организации како што се Исламска држава, Ал Каеда, Боко Харам, кои им нанесуваат најголеми штети на муслиманите, користејќи го името на исламот, истакна Ердоган синоќа во Истанбул.

Тој нагласи дека доколку „муслиманите не направат нешто за да ги спречат овие терористички организации, тогаш сите нивни дејства, кои ја загрозуваат нашата религија, ќе продолжат“.

Најчитани вести