понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ердоган го критикува Обама за убиството на тројца муслимани во САД

Доколу вие молчите пред такви случувања, тогаш и светот ќе молчи пред Вас, изјави Ердоган, обраќајќи му се на Обама на заедничката прес-конференција со неговиот мексикански колега Енрике Пења Нието.

turkish-prime-minister-turkey

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упати остри критики до американскиот претседател Барак Обама од Мексико, каде престојува во рамки на неговата турнеја низ Латинска Америка, објави МИА.

Причина за незадоволството е „недоволната реакција“ од страна на Обама по убиството на тројцата млади муслимани во Северна Каролина оваа недела, пишува турскиот весник „Хуриет““.

Тројцата студенти беа убиени во универзитетскиот кампус во Северна Каролина, а слабото вниманието на јавноста за случајот предизвика незадоволство кај муслиманската заедница.

– Доколу вие молчите пред такви случувања, тогаш и светот ќе молчи пред Вас, изјави Ердоган, обраќајќи му се на Обама на заедничката прес-конференција со неговиот мексикански колега Енрике Пења Нието.

– Каде си г-н претседател?, праша турскиот лидер, нагласувајќи оти ниту Обама, ниту американскиот државен секретар Џон Кери или потпретседателот Џо Бајден не дале никава изјава за оваа тема.

– Тие луѓе не се терористи, туку сириски муслимани, додаде тој

Најчитани вести