вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Ердоган го оцени корупцискиот скандал во Турција како „многу валкана операција“

erdogan

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го оцени големиот корупциски скандал што ја потресе земјата како една „многу валкана операција“, пренесуваат турските медиуми.

Турскиот премиер посочи дека Владата е свесна за ситуацијата, што ја оцени со изразот „држава во држава“, заканувајќи се дека во најскоро време ќе биде откриен овој заговор и неговата организациска структура.

Ердоган претходно истакна дека станува збор за нов чекор за дестабилизација на земјата од заинтересираните страни, кои не успеаја да го сторат тоа за време на масовните протести во Турција, поврзани со паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести