петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ердоган им се заканува на странски амбасадори

Турскиот премиер им се закани на странски амбасадори дека ќе ги избра од земјата доколку го провоцираат

erdogan

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги предупреди амбасадорите од другите земји дека може да ги избра поради преземање „провокативни дејствија“ во позадината на растечките тензии поради корупцискиот скандал во земјата, јавува АФП.

„Некои амбасадори преземаат провокативни дејствија“, забележува Ердоган во телевизиско интервју во црноморскиот град Самсун.

„Не сме должни да ве трпиме во својата земја“, истакнува Ердоган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести