петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 67

Ердоган: Имаме докази дека коалицијата на САД ги поддржува терористите

erdogan

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вели дека има докази дека коалиционите сили на чело со САД им даваат поддршка на терористичките групи.

Меѓу тие групи, како што вели Ердоган, е Исламската држава и курдските екстремистички групи.

„Тие нас не обвинуваат дека го поддржуваме Даеш (Исламска држава), а сега тие даваат поддршка на терористичките групи вклучувајќи ги Даеш, ЈПГ и ПЈД“, изјави турскиот претседател на прес конференција во Анкара, пренесува Ројтерс.

Како што истакнал Ердоган „тоа е многу јасно“.

„Имаме потврдени докази, со фотографии и видео снимки“, наведува Ердоган.
 

Најчитани вести