петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ердоган ја обелодени својата победа

erdogan vo parlament

Поврзани вести

На денот кога турскиот претседател Абдула Ѓул, го потпиша контроверзниот закон за зајакнување на контролата врз интернетот, премиерот Реџеп Таип Ердоган, прогласи победа над своите противници, пишува британскиот весник „Фајненшл Тајмс“, пренесе турскиот телевизиски канал „Си-Ен-Ен Турк“.

Станува збор за предводената војна од премиерот Ердоган, против истрагата за корупција и мито во земјата, што тој се стреми да ја претстави како обид за државен удар.

Сепак моќта на Ердоган беше доведена во прашање.

Некои аналитичари сметаат дека се’ уште турскиот премиер е ранлив и лесно може да настрада ако превзема непромислени одлуки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести