среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ердоган ја повика Централната банка на Турција да ги намали каматните стапки

На вонредното заседание во јануари, Централната банка на Турција ја зголеми каматната стапка и покрај притисокот на Владата да ја задржи на ниско ниво.

turska-lira

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја повика денеска Централната банка на Турција под итно да повика вонредна седница и да ги намали каматните стапки.

По неговиот апел, вредноста на лирата се зголеми на 2,1460 долари за разлика од 2,1350 долари, пренесува Ројтерс.

На вонредното заседание во јануари, Централната банка на Турција ја зголеми каматната стапка и покрај притисокот на Владата да ја задржи на ниско ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести