среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Ердоган ќе атакува на четврти премиерски мандат

Ердоган најавува промени во статутот на партијата кои ќе му овозможат да се кандидира за четврти мандат

erdogan

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вели декае можно да бидат отстранети ограничувањата во статутот на владејачката Партија за правда и развој за максимум три последователни пратенички и/или премиерски мандат, јавува електронското издание на турскиот весник „Милиет“.

На предизборниот митинг во градот Орду, турскиот премиер навести дека имајќи ги предвид последните случувања во државата (големиот корупциски скандал што ја тресе земјата) може да има промени во правилата воведени од него самиот во однос на ограничувањата за бројот на мандати. Тоа на Ердоган би му го отворил патот за четврти пратенички мандат односно четврти премиерски мандат.

Во меѓувреме продолжуваат размесувањето на раководние кадри со силите за безбедност и во таа насока се очекуваат нови чистки како во полицијата, така и во другите јавни структури и институции, посочува „Милиет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести