сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Ердоган: Ќе ги забранам Фејсбук и Јутјуб

Ердоган се закани...

erdogan

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се закани дека по изборите на 30 март во Турција  ќе забрани користење на друштвената мрежа Фејсбук и музичкиот канал  Јутјуб.

„Има нови мерки кои ќе ги превземеме по изборите на 30 март, вклучувајќи забрана на Фејсбук и Јутјуб“, рекол Ергодан за приватната турска телевизија АТВ.

Турската опозиција бара оствака од Реџеп Таип Ердоган откако во земјата изби скандал, бидејќи висок функционер е приведен за корупција.

Минатата недела на Интернет беа објавени снимки на телефонски разговори кои дректно го поврзуваат Ердоган со корупцја. Во разговор, чија автентичност засега не е потврдена, Ердоган од својот син бара да скрие огромни суми на пари.

Турскиот премиер во средата ја обвини опозицијата за завера со цел да се сруши владата, а телефонските разговори ги оцени како „неморална монтажа“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести