Балкан

Ердоган ќе разговара за сириската криза за време на посета на Иран

Ердоган ќе разговара за сириската криза за време на посета на Иран

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска е во официјална посета на Иран, за време на која ќе се дискутира економските односи меѓу двете земји, како и за сирискиот конфликт, пренесе „АФП“.

Посетата е дел од напорите на двете земји да ги подобрат односите, кои претходно беа затегнати од сириската криза. Иран и Русија остануваат главни сојузници на сирискиот режим, додека Турција ја поддржува опозицијата.