четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ердоган ќе разговара за сириската криза за време на посета на Иран

erdogan3

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска е во официјална посета на Иран, за време на која ќе се дискутира економските односи меѓу двете земји, како и за сирискиот конфликт, пренесе „АФП“.

Посетата е дел од напорите на двете земји да ги подобрат односите, кои претходно беа затегнати од сириската криза. Иран и Русија остануваат главни сојузници на сирискиот режим, додека Турција ја поддржува опозицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести