недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ердоган ќе се кандидира за претседател на Турција

Турската владеачка партија на Правдата и развојот соопшти дека премиерот Реџеп Ердоган ќе се кандидира за претседател на државата на изборите во август

recep-tayyip-erdogan

Последни вести

Турската владеачка партија на Правдата и развојот соопшти дека премиерот Реџеп Ердоган ќе се кандидира за претседател на државата на изборите во август, објави Би-Би-Си.

Ердоган, кој е 11 години премиер, и покрај големите скандали, ужива голема популарност во Турција. Ердоган го предводеше економскиот развој на земјата, но предизвика и остри критики во Турција и светот за неговиот авторитарен систем на владеење.

Партијата на Правдата победи на шест последователни избори на национално и локално ниво и одрува солидна поддршка во базата на средната работничка класа.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести