вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Ердоган ќе се откаже од кандидатурата за претседател?

erdogan3

Последни вести

Во Истанбул избувнаа нови протести, што беа неутрализирани од страна на полицијата. Причина за новите демонстрации е новиот закон кој предвидува воведување на цензура на Интернетот, пишува „Комерсант“.

Ситуацијата за властите станува по напната, а експертите велат дека ова е најсериозната криза во текот на 11-годишното владеење на исламистите од Партијата на правдата и развојот на Реџеп Таип Ердоган. За премиерот тоа е особено непријатно, бидејќи доаѓа времето предвидено за избори, за локалните органи на власта во март и за претседател во август.

Кризата во земјата може да го принуди актуелниот премиер Ердоган да ја повлече својата кандидатура од претседателските избори, коментира весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести